Dojenček & nasveti – to so top nasveti mamic, ki bi jih želele slišati prej
- Beležnica
- Jun 4
- Branje traja 11 min
Ideja za blog se je porodila, ko smo se s prijateljicami pogovarjale o nasvetih, ki so jih slišale od drugih mamic in kaj vse so preizkusile, da je pomagalo tudi njim. 😊

Zbrani so nasveti, ki vam bodo najbolj prav prišli v prvih mesecih doma, ko je dojenček še čisto majhen in ste v porodniški. V zapisu vas čaka kar 50 preverjenih "lifesaver" nasvetov, ki so jih odkrito delile mamice.
Pomembno je, da upoštevate svojo intuicijo, nasveti so napisani le zato, da morda pripomorejo k lajšanju težav, s katero se trenutno spopadate doma s svojim dojenčkom, ali pa da zgolj vidite, da ta težava ni samo vaša. Skratka, upamo, da vam olajšamo kakšno situacijo. ❤️
Preden rodiš, si vnaprej pripravi zamrznjene obroke, je eden bolj omenjenih nasvetov mamic
Trije nasveti, ki jih je omenila mamica Vesna @gradimzivljenje:
Kuhanje, priprava obrokov vnaprej (poln zmrzovalnik, da lahko čez teden vsak dan sproti samo odtališ in pogreješ, pa maš topel obrok) - tukaj vključit stare starše, prijatelje ... če le gre 🙏
Ustvarjanje svojega ženskega kroga oz. povezovanje z drugimi mamicami (ne se zapirat, ceprav je to najlažje, ko si noro utrujen. Deli skrbi, izzive, težave, če le gre se podruži z drugimi mamicami na porodniški in dojenčki, noro pomaga da se ne počutiš tolk osamljen pa da se ti ne odpelje! 😄)
Povijanje (štručkanje) s tetrico 115x115cm (dobiš npr v baby centru) - nam je zelo pomagalo pri daljših spancih. 🙏
Tudi mamica Sara @sarchy_sara je omenila nasvet glede predpripravljene hrane:
Moj lifesaver je bila vnaprej pripravljena hrana za v zamrzovalnik, za vsaj prva dva tedna, saj rabi mamica veliko počitka. + Dodala bi še, da se mi zdi res pomembno beležnje spominov sproti. Razvijaj fotke, saj bodo nekoč otroci hvaležni za vpogled v album. Sama sem pri tem res pridna in dosledna, neznansko srečna, da imam vse to zabeleženo in večkrat pogledamo. 🥰
Ko počiva dojenček, čim več počivaj tudi ti – zagotovo največkrat omenjeni nasveti
Veliko mamic je omenilo, da so pri počitku naredile napako, ker so počivale premalo. Ne imej slabe vesti, čim več počivaj! ❤️
To sta dva nasveta mamice Nastje @natykafairy
Ko opaziš, da si preutrujena, nenaspana, znervirana. Daj otroka očku ali nekomu, ki mu zaupaš in pojdi za uro spat. Brez tehnolohije, zatemnjen prostor. Otrok bo imel največ od tebe ko je zate poskrbljeno. Dovoli si prejeti pomoč.
Za pomiritev lahko pomaga tudi naš medvedek Lalu:
👇
Spoznaj naš nov produkt – to je spominski medvedek Lalu, ki nosi težo vašega otroka ob rojstvu. Njegova teža na vaših prsih med objemom aktivira parasimpatični živčni sistem, kar vodi do sprostitve in zmanjšanja ravni stresnih hormonov, kar pripomore k izboljšanju splošnega razpoloženja ter k boljšemu spancu.
Nasvet haakka! Ne le da ujame viške mleka, pomaga pri zamašenih vodih (narediš kopel iz čim bolj tople vode (max kolikor premoreš) ter grenke soli). Če bi vedela, kako zelo je priročna, bi jo kupila že za v porodnišnico. Vem da zvenim kot ambasador... ampak imela sem hudo komplikacijo in so me morali operirati. Kar je pomenilo en mesec agonije pri prevezih (menjava drena) in hudo matranje pri dojenju. Tako da, od sedaj sem vsem prijateljicam tole posredovala kot pomočnika pri dojenju ali pri zamašenemu vodu. 👌
Mamica Barbara @barbarasvetec je podala 5 dobrih nasvetov:
Privošči si počitek vedno, ko imaš priložnost – hišna opravila lahko počakajo.
Skuhaj obroke v naprej in jih spravi v zamrzovalnik.
Zaupaj svojemu instinktu. Nihče ne pozna tvojega otroka boljše, kot ti. Mnenj in nasvetov bo ogromno, a na koncu poslušaj svoje srce in intuicijo.
Ne pozabi nase. Srečna mamica pomeni srečen otrok. Poskrbi za svoje dobro počutje, vzemi si trenutke zase brez slabe vesti!
Ne obremenjuj se z idealnimi podobami materinstva na družbenih omrežjih!
Cel kup dobrih nasvetov je nanizala tudi mamica Katja! 😄 Nasvet št. 14 je bil njen lifesaver! Preveri vse:
V prvih mesecih spi, ko spi otrok.
Ne obupati nad dojenjem v porodnišnici, novorojenček ima zalogo, zato morda ne bo takoj zagrabil, a bo stik z bradavico vplival na laktacijo.
Glede hrane … Običajno novopečenim staršem na pomoč priskočijo babice in dedki. Pri nas zaradi oddaljenosti to ni bilo mogoče. Mi je pa partner podaril najboljše možno darilo – tri tedne perfectmeals obrokov. Za mamico, ki okreva po carskem rezu, res TOP darilo. Pripravljeni v 3 min v mikrovalovki. Kakšen dan sem poskusila kuhati, a moja dojenčica je večino časa želela biti le v mojih rokah, zato sem obroke včasih pripravljala dobesedno z levo roko. In najboljše? Brez nepotrebnih aditivov, tako me ni nikoli skrbelo, da vnašam v telo kaj slabega, hkrati pa sem dobila vsa potrebna hranila. Res res res priporočam vsem novopečenim mamicam (ne le fitneserjem).
S partnerjem se v naprej dogovorita, kako si bosta prerazporedila zadolžitve, ne pričakuj, da ti bo bral misli.
Morda smešno, a vseeno … pred porodom pojdi k frizerju in zobozdravniku. Uredi vse, kot da za dva meseca odhajaš na dopust. Potem pa uživaj doma in nikar ne hiti preveč iz postelje!
Sama pri sebi razčisti, katere stvari niso esencialne … likanje posteljnine vzame preveč časa? Jo je res nujno zlikati? Ali bi lahko namesto tega morda počivala, izpolnjevala babybeležnico … (oh, kako smo šele mi navdušeni, ko omenite tak nasvet! 🥰)
Otrokove mejnike si zapisuj med beležke na telefonu (zagotovo lažje, kot iskati papir in pisalo). Ko imaš čas/se jih nekaj nabere, jih boš že prepisala v beležnico.
Če dojiš, poskrbi, da bodo pri roki živila, ki spodbujajo laktacijo. Čaj je odlična izbira, da popiješ več tekočine, pa še na mleko vpliva.
Naj te ne bo strah postaviti meje starim staršem, sorodnikom, znancem. Če prvi mesec ne želiš obiskov, ni s tem popolnoma nič narobe. Delaj po svojem tempu.
Nasveti mamic glede dojenja ali hranjenja dojenčka s flaško
Zavedamo se, da je to ena bolj občutljivih tem. 💔 Veliko mamic je raje podalo anonimne nasvete, ravno zaradi tega. Vsekakor je dojenje tema, o kateri bi morali več govoriti na glas. Frustracije, ki jih doživijo nekatere mamice, ki si želijo dojiti, a ne steče ... 😖 Ampak; veliko mamic vas razume! Hvaležni smo mamicam, ki so z veseljem pustile, da objavimo njihov Instagram profil, ker se lahko povežete med sabo in vprašate več o tem, kako so reševale problem, s katerim se spopadate same.
Preberite nasvete, a pustite obsojanja na strani. Vsaka mamica, po svoji intuiciji, poskuša najboljše poskrbeti za svojega otroka, komentar oz. nasvet, kako si rešila svoj problem ji lahko pride zelo prav. ❤️
Naš lifesaver je bil Babybrezza. 👌
Ko povprašam mamico Sandro @sandrabilbija za kaj gre, če lahko malo več razloži kako je pomagalo njej, mi razloži:
“To je naprava za pripravo mleka v flaški. Kot kavomat skoraj! 😆 Zgoraj vsuješ prah, zadaj pa prekuhano ohlajeno vodo. Naštimaš koliko meric ter določiš temperaturo, ko potrebuješ flaško samo stišneš PLAY in imaš pripravljeno flaško v 5 sekundah.”
Bownova terapija za krčke pri novorjenčkih = čudež! ❤️ Pravi mamica Mateja.
Pri nas je bil definitivno Kottas čaj za dojenčke. Ugotovila sem, da če je tamali spil 60ml čaja na dan, ga zvečer ni čisto nič zvijalo. Če nama ni uspelo, da bi spil vsaj 60ml na dan pa je bil zvečer tako bogi, da se mi je srce trgalo. V glavnem, ko je bil čas za dojenje, sem mu najprej dala, da je spil malo čaja in se nato podojil. In tole je bil naš največji life saver 🙏
Ali lahko dojenček pije čaj? 🤔
Najprej se o tem posvetujte s svojim pediatrom. Večina priporoča, da dojenček mlajši od 6 mesecev uživa le materino mleko oz. formulo. Obstajajo pa študije, ki podpirajo trditev, da lahko točno določeni čaji, ki so primerni za dojenčke, pomagajo pri krčih (v večini gre za kombinacijo zelišč s kamilico). Izbirajte čaje, ki so potrjeno primerni le za dojenčke, čaje v filtru ter čaje, ki imajo certifikate. Domači posušeni čaji po nekaterih virih niso priporočljivi.
študija, kjer so preverjali le, če čaj pomaga pri krčih.
obstaja študija iz leta 1993, ki je potrdila, po 7. dneh dodajanja čaja (po 150ml / dan pri 68 dojenčkih) se je stanje s krči izboljšalo pri 57% dojenčkov, medtem ko je placebo (čaj z glukozo in okusom) pomagal le pri 26%. Ni zabeležnih stranskih učinkov, čaj je bil za dojenčke varen.
Študija o kamilici, preberite več pod 5.5. – navajajo, da je čaj varen za pomoč pri krčih. Za lajšanje krčev gre navadno za kombinacijo zelišč, ne le kamilice. Kamilica lahko ima tudi alergijske reakcije (npr. srbečico okoli ust in jezika, zaotekanje obrazeka, driska, slabost, letargičnost). Zanimiv članek za prebrat je še tale. Povzema več o pitju čaja pri dojenčkih.
Naj še enkrat omenimo, za vsak nasvet se lahko posvetujete s svojim pediatrom. Prav tako je na internetu dostopno veliko informacij, berite zanesljive članke, ki navajajo vire študij. To je tudi nasvet mamice Aje @ajaalena, ki pravi, da raje obišče pediatra 1x preveč, kot premalo. Za vas ima 2 nasveta:
Zaupaj svojemu instinktu in zdravi kmečki pameti.
Ko sem povprašala po argumentih, če mi lahko zaupa malo več o tem, je odgovorila takole: “Naprimer najbolj sem bila vedno v dilemi, ali obiskat zdravnika ali ne. Vedno se rajše 1x preveč gremo pokazat, kot premalo."
Potem pa tudi tak “to live by” nasvet, da naj se otrok prilagodi tvojemu življenju, ne da ti podrediš vse njegovemu. Kot zdrava kmečka pamet sem imela v mislih, da ne izgubiš zato vseh svojih hobijev, interesov, ker ga lahko vključiš zraven kjer gre. 😊 Tudi dopusti, če si želiš nekam odpotovati, se da tudi z otrokom, ne rabi bit otrok omejitev in kompliciranje pri tem je odveč.”
Da se vrnemo na temo dojenja, nasvet št. 26 ti pride prav, ko si prve dni v porodnišnici. Mamica Manje @manjakraseveckeber je zaupala še nekaj ostalih lifesaver nasvetov za mamico z dojenčkom:
V porodnišnici me je med. sestra 2. dan pripravila, da bo tista noč noro naporna, ker se bo želel stalno dojiti – in se je res. Brez njenega neposrednega opomnika, bi težko preživela tisto noč, hvaležna sem ji bila, da me je pripravila na cluster feeding fazo in sva dokaj gladko dala skozi. 🙌🏻
Odzivaj se na otroka - kar se mi zdi, da nikoli ne zastara 😁 resnično že od prvega dne drži 😁
Sabsimplex kapljice pri napenjanju
Čimveč (kolikor se seveda da) ravnanja po baby handlingu - res da dojenčku nek štart za dober motoričen razvoj
"Blazina" za okoli pasa, ko so večji - da se otrok vsede na to, in v resnici ne rabiš cele otrokove teže nosit (moj kengurujček je imel že ta nastavek poleg) 😁
Mamica Ana @anagregorkrajnc je zaupala še tole glede priprave flašk:
Moj največji lifesaver je bil philips avent sterilizator advanced s funkcijo sušenja.. flaške, dudice in igračke so bile razkužene in pripravljene v 20 min. 😍
Najboljsi nasvet za razvoj otroka pa sva dobila od fizioterapevtke in sicer: rajše kot v neke igrače in fancy dodatke investirajta v dobro podlogo za tla, ker se bo tako zdravo odvijal otrokov razvoj in ne v počivalniku ☺️ za kar sva ji zelo hvaležna, ker je mali res spreten, radoveden in športen. ☺️
Mamica Nika je zaupala več nasvetov, zelo zanimiv pa je nasvet glede materinega mleka. 😮 Preberi ga pod številko 34! Tak ekstra praktičen, ki ga mamice lahko vzamejo na znanje pa je številka 36! Se strinjate? 👌😄
Umazana posoda in gora perila počakata, počivaj kadar počiva otrok.
Materino mleko reši veliko problemov (akne, vnete oči pri dojenčku …) P.S. za vnete oči je ena od mamic priporočala smetlikin čaj. Skuha čaj, pomoči vatico in obriše oči oz. veke. Pravi, da je smetlika sestavina, ki je v večini kapljic za oči za pomirjanje.
Pripravi in zamrzni čimveč obrokov
Pripravi si zajtrke, ki jih lahko poješ z eno roko! 😅
Nasveti mamice Anje:
Vnesi čimveč humorja kadar so stvari težke in bodi v družbi pozitivnih ljudi.
Zaupaj si in poslušaj sebe.
Zvečer doji leže.
Obroki naj bodo dovolj hranilni.
Nosilka je zakon.
Prosi za pomoč brez slabe vesti.
Nasveti mamice Zale @zala.viltuznik
Moji lifesaver nasveti so: nosilka (ergonomska), priprava na dojenje (knjiga želim dojiti), da se gre samozavestno in načitano rodit, si brez strahu in se ne sekiraš, ko babice tam govorijo nebuloze. Kakšno predavanje o baby handlingu, super za razvoj. Stol za hranjenje iz Ikee, najcenejši in najbolj izi za ščistit. Cosleeping in spanje, ko spi otrok. Perilo in vse ostalo bo počakalo na moškega, da pride domov. 😂
Veliko mamic je priporočalo gugalnik / počivalnik, da so lahko vsaj malo odložile otroka in opravile več stvari. Omenjajo takole:
Meni je bil lifesaver gugalnik Freeon. Lahko sem naredila 3x več, kot pred njim. @kruheva 👉 Ena od mamic priporoča še 4moms gugalnik.
Še en ekstra praktičen nasvet mamice Lucije @lucijamurkopesl
Vedno mej na zalogi batarije AA in AAA 🤣
Mamici Maruši pa je bilo najbolj praktično, da ni brala forumov. Se vsi strinjamo, da je en od boljših nasvetov to, oz. da znamo zaznati, kdaj preberemo nebuloze. 😊
Mamice so zaupale par nasvetov, kaj storiti, ko imate doma bolanega dojenčka
Nekaj mamic je zaupalo par praktičnih nasvetov, kako so se spopadale z lajšanjem poteka bolezni njihovega dojenčka.
Ob vsakem zamašenem nosku in kašlju inhaliramo fiziološko razstopino in prehlad hitreje mine. 😊
Mamica Arlin @arlinmeraki pravi:
Ob močnejšem prehladu pomaga narezana čebula, posuta s sladkorjem v bližini glave ob spanju.
Ko se otrok udari kam z glavo se hitro namaže z maslom in pritisne z žlico. Tako se prepreči, da bi nastala buška oz. modrica.
No, pa še ena, ki se je trenutno spomnim: zelo mi je praktična Muller-jeva previjalna torbica. Ful fajn material, prostorna pa mamice jo dobijo kot darilo.
To je vseh 50 nasvetov, ki so jih zaupale mamice same. Njihove izkušnje, njihovi lifesaver nasveti, ko so bile v porodniški z dojenčkom. Upamo, da vam je bilo v prijetno branje in še enkrat: nasveti so zbrani, da nekomu lajšajo težavo s katero se spopadate. Če ste v dvomih se vedno posvetujte s pediatrom in zaupajte sebi. ❤️
Za konec pa dodamo še bonus nasvete mamice treh otrok! 👌🤗
Hvala mamici Maji @house_grof
👇
Top 9. nasvetov mamice treh otrok oz. kaj priporoča bodočim mamicam?
Mamica, ki že ima kar nekaj izkušenj nam je napisala, da upa, da kateri njene ugotovitve pomagajo. Sicer pa, kot vse v življenju, vsak po svoje najboljše ve. 😊
Ne bo tako, kot so ti rekli, da bo. Ne bo vse šlo po pričakovanjih. Če si si zadala, da boš dojila, ni nujno, da bo steklo, da bo šlo. Zaupaj si in jemlji vsak dan ter izziv sproti.
Ne potrebuješ vsega, kar narekujejo seznami - moja prva dva sinova se nista marala voziti v vozičku, nosila sta se v bobi. To je bil naš lifesaver.
Za formulo si prevri vodo vnaprej v kotličku za vodo (res hitro urediš) in jo imej v termoflaši čez dan. Vedno topla voda na razpolago.
Če črpaš mleko, kupi tako črpalko, ki je brezžična in samostoječa.
Ko pristaviš otroka na eno dojko, na drugo postavi nastavek ali flaško, da ujame mleko, ki medtem steče iz druge. Tako pač je 😆
Za po porodu kupi kvalitetne res velike vložke, kot jih imajo v porodnišnici.
Za šive - flaša za spiranje in sprej Cicatridina.
Vnaprej si pripravi obroke za v zamrzovalnik.
Fotografiraj se z dojenčkom, tako hitro rastejo. Na sliki bodi pogosto tudi ti.
Naš nasvet pa je: shranjujte vse zabeležene trenutke v Baby beležnico. 🥰❤️ Hvaležni boste za ujete spomine in vse zapise za nazaj. Preverite dojenčkov dnevnik v naši spletni trgovini, 26,90€
👇
Ups! Si lahko dovolim ta komentar? 🤭 Zadnjič sem listala po drugem dojenčkovem dnevniku in ob tem mi je bilo zelo všeč, da smo pri naši Baby beležnici šli v podrobnosti otrokovega odraščanja. Pri dojenčkih je praktično vsak teden drugačen in zato smo za vsako obdobje zapisali drugačna vprašanja, kjer zabeležite vaše spomine oz. doživljanje.
Bom kar na primeru opisala: npr. za prvi teden opišete kako ste preživeli prvi teden doma, kakšni so bili vaši občutki in če je še kdo pomagal pri skrbi za dojenčka (mogoče babice s kosilom? 🥰). V tretjem tednu napišete, če ste že ujeli ritem spanja in hranjenja, če se vam je pripetilo kaj zabavnega (khm ... moja asociacija je takoj povezana s polno pleničko! 😆) in kako oče pomaga mamici ter kaj je njemu največji izziv.
Npr. pri petih mesecih napišete kaj vse ste počeli in če zna dojenček že kaj pokazati, pri sedmih pa "katere igrače imam najraje in kdo se z menoj veliko igra?", "kaj me nasmeje?" in "kaj mi ni všeč?". Pri 8. mesecih napišete kako spite ponoči in če ima dojenček svojo najljubšo jed in katera hrana mu ni všeč.
Pri dveh letih napišete njegove najljubše risanke, pravljice in pesmice, s kom in s čim se najraje igra ter če se je naučil kaj novega. Vprašanja so drugačna vse do 6. leta starosti oz. do odhoda v šolo. Za nadaljevanje beleženja spominov pa priporočamo naš album s praznimi listi (dodate lahko personalizacijo npr. NIK, IMAM ŽE 8 LET).
Naj vam bo 50 lifesaver nasvetov v oporo, spodbudo in opomnik:
mamice, delate čudovito.
In če ob vseh “lifesaver” nasvetih upoštevate še naš nasvet – beležite trenutke. Ker so neprecenljiv spomin. ❤️😊