Poroka v tujini – vaju vedno bolj mika ta ideja? Preberita blog, kjer dobita vse informacije kaj in kako s poroko v tujini. 👉 Slovenski državljani lahko sklepate zakonske ali partnerske zveze v tujini, kjer to omogoča zakonodaja, kjer to ni mogoče vama ostane kot možnost le navidezna poroka.

Za obliko sklenitve zakonske ali partnerske zveze velja pravo kraja, kjer se taka zveza sklepa, pogoji za sklenitev zveze pa se za bodoča zakonca ali partnerja presojajo po pravu države, katere državljana sta ob sklenitvi zakonske ali partnerske zveze.
Poroka v tujini – kateri dokumenti so potrebni?
Informacije o vseh potrebnih dokumentih, ki jih morata bodoča zakonca predložiti za sklenitev zakonske zveze v tujini, lahko pridobita pri pristojnih organih države, kjer se nameravata poročiti, tudi na njenih diplomatsko konzularnih predstavništvih.
Izpisek iz poročne matične knjige, s katerim dokazujete sklenitev zakonske zveze v tujini, mora izdati pristojni organ države, kjer je bila zakonska zveza sklenjena. Za priznavanje te listine v Sloveniji pa jo je potrebno prevesti in overiti na predpisan način.
Na kakšen način bo listina overjena, je odvisno od države, kjer je bila izdana, overitev listin pa ni potrebna pod naslednjimi pogoji:
med državami podpisnicami Haaške konvencije o ukinitvi potrebe po legalizaciji tujih javnih listin zadostuje overitev s pečatom »APOSTILLE«,
med državami, ki imajo sklenjene bilateralne (dvostranske) sporazume o vzajemnem priznavanju listin brez overitev,
za izpiske iz matičnih knjig, ki so bili izdani na podlagi Dunajske in Pariške konvencije.
Za postopek pred sklenitvijo in za samo sklenitev partnerske zveze se smiselno uporabljajo določbe o postopku pred sklenitvijo zakonske zveze.
Države podpisnice Haaške konvencije, pri katerih overitev listnin ni potrebna:
Celoten seznam na voljo TUKAJ.
Povzeto po: e-uprava.gov.si
Kaj pa, če se želiva poročiti v državi, v kateri Slovenija poroke ne priznava?
Države v katerih Slovenija poroke ne priznava so npr. Sejšeli, Bahami..., ki pa so priljubljena destinacija za poroko. Svetujemo, da tam organizirata simboličen obred, nato pa uradni civilni obred opravita doma – za civilni obred se odpravita na matični urad v vajinem kraju.
💡
Navidezne poroke so vedno bolj priljubljena ideja, tudi za poroko v Sloveniji, ker dopuščajo, da si pripravita sanjski poročni obred, nato pa obiščeta matični urad, kjer imata pravno-formalni civilni obred, ki v povprečju traja 20 min in po točno določenih pravilih.
👇
Če bosta na poroko v tujini povabila prijatelje in družino, se bosta najverjetneje pridružili tudi poročni priči. Tole je naša ideja, kako jih povabiti zraven: